Günün Sözü DamlaPenia.
Her şey neye layıksa ona dönüşür. -Mevlana
Etiket Listesi

Seçenekler
Seçenekler
Stil
Nutella - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi
19 Kasım 2016
Mesajlar
36.461
Seslenildi
2279 Mesaj
Etiketlendi
107 Konu
Ruh Hali
Sekercik

Kedim Kedilerde Çikolata Zehirlenmesi - Kedilerde Çikolata Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?

21 Şubat 2019
1


Kedilerde Çikolata Zehirlenmesi - Kedilerde Çikolata Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?


Kediler kendilerinden sonra en çok sevilen evcil hayvanlar olan köpekler ile kıyaslandığında pek de obur sayılmazlar. Zira kuçular gerçekten de aşırı obur canlılardır ve bundan daha da önemlisi pis boğazdırlar. Oysaki kediler yiyecek konusunda çok daha seçici hatta nazlı davranırlar. Ancak bu kedilerin de kimi zaman kendileri için zararlı olabilecek yiyecekleri midelerine indirmedikleri anlamına gelmez ve çikolata da kediler için zararlı yiyecekler arasında ilk sıralarda yer alır.


Çikolatanın içerisindeki teobramin kediler için toksiktir!
Halk arasında çikolatanın kedilere zararı denilince akla gelen ilk şey şeker olur, ancak çikolatanın içerisinde kediler için şekerden çok daha zararlı bir madde var; teobramin ya da theobromine. Bu madde kakaoda oldukça bol miktarda bulunuyor ve eğer kediler fazla çikolata tüketirlerse ciddi şekilde zehirlenmelerine yol açıyor.

Kafein de kediler için tehlikeli!
Kafein denilince çoğumuzun aklına ilk gelen şey kahve olsa da aslında kakao yani çikolata da yüksek miktarda kafein içeriyor ve kafein de kediler için zararlı maddeler arasında yer alıyor. Yani çikolatanın kedilere zararı yalnızca teobramine yüzünden değil aynı zamanda kafein nedeniyle de kaynaklanıyor.

Şeker de kediler için zararlı!
Elbette çikolatanın içerisinde bulunan şeker de kediler için zararlı. Ancak şeker kedilerde çikolata zehirlenmesinde rol oynayan maddelerden biri değil. Kediler uzun süre şekerli maddeler yediklerinde bu dişlerinin çürümesine, obeziteye ve daha da kötüsü diyabet yani şeker hastalığına neden olabiliyor. Bu nedenle kedilere şekerli hiç bir gıda vermemek gerekiyor.

Belirtiler
Kedilerde çikolata zehirlenmesi diğer birçok zehirlenme ile benzer belirtilere yol açıyor.

Kedilerde çikolata zehirlenmesi belirtileri şunlar ;

*İshal
*Kusma
*Yüksek ateş
*Reflekslerde artış
*Soluk alıp vermede hızlanma
*Kalp atışlarında hızlanma
*Nabızda düşüş
*Kaslarda sertlik
*Nöbetler
*İlerleyen aşamada kalp yetmezliği ve koma

EĞER KEDİNİZİN ÇİKOLATA YEDİĞİNDEN ŞÜPHELENİYORSANIZ YA DA YEDİĞİNİ GÖRDÜYSENİZ VE YUKARIDA SAYDIĞIMIZ BELİRTİLERİN BİR YA DA DAHA FAZLASI VARSA YAPMANIZ GEREKEN BİR AN BİLE BEKLEMEDEN KEDİYİ VETERİNERE YETİŞTİRMEK!


Tedavi
Kedinizi veterinere götürdüğünüzde tedavi için elbette öncelikle teşhisin kesin olarak konulması gerekir. Bunun için veteriner hekim bazı tahlillerden yararlanabilir. Ayrıca kedinin genel sağlık durumu, kalbinin durumu hakkında bilgi edinmek için de çeşitli yöntemlere başvurabilir. Ardından yani teşhis tam olarak koyulup kedinin genel sağlık durumu da belirlendikten sonra veteriner hekim elindeki bilgilere uygun olarak bir tedavi yöntemi belirleyip uygulayacaktır. Kedilerde çikolata zehirlenmesi tedavisi için genellikle ilk hareket kediyi kusturmaktır, zira kedinin kusması midesindeki çikolatanın çıkartılması yani çikolatanın içindeki zehirleyici maddelerin de dışarı atılması demektir. Bunun yanı sıra bu tedavi esnasında kediyi heyecandan uzak tutmak da önemlidir, çünkü heyecan kalbin hızlı atmasına dolayısıyla zehri daha çok pompalayarak kana daha çabuk karışmasına neden olur.

Veterinerin beslenme önerisine uymak da önemlidir!
Çikolata zehirlenmesi tedavisinin ardından büyük olasılıkla veteriner hekim kedinizin sağlığına tam anlamı ile kavuşmasını sağlamak için size bir beslenme şekli önerecektir ve bu beslenme önerilerine harfiyen uymanız kedinizin sağlığı için son derece önemlidir. Ayrıca kedinin bol su içmesini sağlamak da sağlığına kavuşmasına yardımcı olacak etkenler arasında yer alır.

Yazımızı bitirirken çikolatalı tüm yiyecekleri kedinizin ulaşamayacağı yerlerde saklamanız gerektiğini belirtelim.

07 Ucu Olan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi
05 Şubat 2020
Bulunduğu yer
istanbul
Yaş
35
Mesajlar
1.346
Seslenildi
47 Mesaj
Etiketlendi
3 Konu
Standart Cevap: Kedilerde Çikolata Zehirlenmesi - Kedilerde Çikolata Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?
10 Nisan 2020
2
Evcil hayvan besleyenlerin evlerinde gıda kömürü bulundurması iyi olur . Karbon kömür zehirkendikerinde çok kurtarıcı oluyor.
Düşüncelerim bende saklı..
Konuyu 1 kişi okuyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)
 
Seçenekler
Stil

Benzer Konular
Konu
Konuyu Başlatan
Forum
Cevaplar
Son Mesaj