Mbamba Luwino Yellow Head


Literaturlerdeki adı Cynotilapia Mbamba (chilumba) olan , ulkemizdeki hobiciler arasında mbamba luwino yellow head olarak bilinip ısrarla aranmaya baslanan göz alıcı, degerli ve enden bulunan bir turdur. Görunusu erkeklerde; koyu kahverengi zemin uzerine(siyaha yakın), bireyin kafa bölgesinden baslayıp, sırt bölgesinen kuyruga kadar uzanan, adeta fosforlu bir hava uyandıran bir görunuse sahiptir. Disileri ise; bal köpugu renkte olup oldukça sadedirler.
Mbamba luwino yellow head için 25°C-27°C ideal su sıcaklığı, 7.4-8.6 ph (sert su) , bol kayalardan oluşan sade bir dekor ve tabanta rahat kazabilecekleri ince silis, kuvarts, kalsiyum karbonatlı, mercan kırıgı kum tercih edilebilir. Dogada yellow head’ler kucuk magaralarda, kaya blokları arasında ve kumluk yuzeylerde yasarlar.
Beslenme bicimi agırlıklı olarak otçuldur. Ancak duzenli aralıklarla hayvansal kaynaklı protein iceren yemler seyrek de olsa verilmelidir. Mbamba luwino yellow headlerin protein ihtiyaçları haftada 1-2 defa verilen daphnia (su piresi) ile oldukça kaliteli bir bicimde karsılanabilir.
Mbamba luwino yellow head turunde, cinsiyet ayrımının 5 cmden önce yapılması yanıltıcı olabilir. Yavruden buyutme bir koloni sahibi olarak gözlemim, erkeklerin disilerden oldukça çabuk boy attıgı yönundedir ve genel bir bakıs açısı ile asırı buyumus olan bireylere erkek yorumu yapılabilir. Ancak balıklarınız 5-6cm boylara ulastıgında cinsiyet ayırmakta kullandıgımız anus-vent yöntemi en saglıklı sonucları verecektir.
Davranıs biçimi olarak yellow headler agresif denilebilecek mbuna turlerindendir. Özellikle ureme dönemlerinde erkegin bölgeci tavrı ve renklerini sergilemesi muazzam bir seyir zevkidir.
Mbamba chilumba dişileri ağızda kuluçka yapar ve yumurtalarını 18-31 gun(su sıcaklığına göre kuluçka suresi değişkenlik gösterir) ağızda taşır. Disileri erginlik seviyelerine yumurta sayıları 15-60 arası değişmektedir. Anaç balığın agız kısmının kararmasının(yavruların keselerinden kurtulup anne ağzından dahi renklerini göstermesi) ardından kusturulması tavsiye edilir. Agızlarına ilk defa yumurta almıs ve onu erginlige kadar agzında tasımıs disi bireylerin yumurta tutmayı ögrenmesi açısından erken (yumurta olarak) kusturulması kesinlikle tavsiye edilmez, disi birey veya bireyler ayrı bir yere ayrılıp yavrularını kendi salmalıdır.
Mbamba Luwino Yellow Head alınırken dikkat edilmesi gereken en öneli husus, alacak oldugunuz balıgın anaçlarının göz alıcı guzellikte olması, turunun ana özelliklerini dıs görunus olarak tasıyor olmasıdır.Bunların dısında, yavru bireyin formunun göze hos gelmesi , hırpalandıgına dair bir gözlemin olmaması gerekmektedir. Alınırken dikkat edilecek diğer hususlar balığın karnının ne çok siskin ne de çok zayıf olmaması, yem yiyor olması, pullarında kabarıklık olmaması, gözlerinde patlamışçasına siskinlik olmaması, balığın hareketlerinin canlı olması gibi durumlar gözlemlenmelidir.Mbamba Luwino Yellow Head, birçok mbuna grubu gibi kolay strese giren ve stres esnasında renklerini atan bir balıktır. Yukarıda belirttiğim hususları gözlemlediğiniz takdirde gönül rahatlığı ile yellow head alabilirsiniz.