Tavşan Türleri - Evde Tavşan Bakımı ve Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?


Eğer evinizde bir tavşan beslemeye karar vermişseniz ilk düşünmeniz gereken şey tavşanınızı nerede barındıracağınızdır. Bunun için iki seçeneğiniz var. Birincisi tavşanınıza kendisine ait bir oda ayırmak ikincisi ise tavşanınız için yeterli büyüklükte bir kafes kullanmak. Eğer eşyalarınızın kemirilmesi sizi pek endişelendirmiyorsa; tavşanınızın sizinle beraber tamamen özgür olarak evinizin içinde yaşamasını da düşünebilirsiniz.

Ancak böyle bir durum; (özelliklede kabloların kemirilmesi) tavşanınızın sağlığını ve evinizin güvenliğini risk altına alacağından pek iyi bir fikir değildir. Yaşanmış bir hikayeden örnek vermek gerekirse; evde kimse yokken çalışan çamaşır makinasının su hortumunun kemirilmesi sonucu evi su bastığı ve halılar başta olmak üzere pek çok ev eşyasının zarar gördüğü görülmüştür.

Bu tür olaylarla karşılaşmak istemiyorsanız ve tavşanınızı ev içerisinde dolaştırmaya karar vermişseniz; ya onu mutlaka gözetim altında tutmalı ve kemirmemesi gereken yerleri kemirerek yaramazlık yapmasını engellemesiniz yada kemirebileceği alanları koruma altına almalısınız. Bizim önerimiz eğer uygulama imkanınız varsa tavşanınız için ayrı bir oda ayırmanızdır. Bu mümkün değilse yeterli genişlikteki kafesleri kullanabilirsiniz.

Tavşanınızın yaşadığı yerde bol samanın bulunması hem onların zeminden soğuk almalarını engelleyecek hem dağıtıp karıştırabilecekleri mükemmel bir oyun aracı olacaktır. Aynı zamanda bu samanları kemirerek tavşanınızın sürekli uzayan kesici dişlerinin normal uzunlukta kalmasına yardımcı olacaktır.Bu samanlar veya kuru otlar tavşanların sindirim sistemlerinin sağlıklı olarak çalışabilmesi için vazgeçilmez unsurlardır. Kullanılmamaları durumunda sık sık enfeksiyon kaynaklı olmayan ishallerin ve trikobezoar gibi diğer sindirim sistemi problemlerinin oluşması olağandır.

Tavşanların tırnaklarırının uzaması durumunda kesilmeleri gerekir. Fazla uzamış tırnaklar; tavşanın vücut ağırlığının daha fazla oranda tırnaklar üzerine yüklenmesi sebebiyle yere basma sırasında ağrıya sebep olabileceği gibi tırnaklarda kırılma ve çatlamalara neden olabilir.
Tavşanların tırnaklarının hangi sıklıkla kesilmeleri gerektiği; tırnağın uzama hızı ve aşınma oranına bağlı olarak değişir. Tavşanınızın yaşadığı alanın zemini sertse tırnaklardaki aşınma daha fazla olacağından kesilmeleri için gerekli olan süre daha fazla olabilir. Tavşanınızın tırnağının kesilme zamanının gelip gelmediğine veteriner hekiminizin karar vermesi gerekir. Fazla uzamadan sizin tarafınızdan yapılacak kesimler sonrasında tırnakta kanamalar oluşabilir.


Tavşanların tüylerinde günlük belli bir oranda dökülme olması normaldir. Ancak özellikle kış aylarına ve yaz aylarına girerken tavşanların tüylerinde daha fazla dökülme gözlenir. Tavşanınızın tüylerini belli aralıklarla taramanız dökülen bu tüyleri toplayacağı için evde etrafta görülen tüy miktarını azaltır.
Ayrıca tavşanların temizlenmek için kendilerini yalamaları sonrasında yuttukları tüyler mide ve bağırsaklarında birikerek trichobezoar denilen kıl yumaklarını oluşturabilir. ( Bu duruma tavşan hastalıkları bölümünde ayrıntılı olarak değindik. ) Tavşanların düzenli aralıklarla taranması yutulacak olan tüy miktarınıda azaltacağı için bu hastalıktan korunmamızda yardımcı olacak etkenlerden birisidir.
Yabani tavşanlarda üreme ilkbahar ve yazın yüksek olmasına karşın evcil tavşanlarımız uygun beslenme ve çevre şartlarının sağlanması durumunda senenin herhangi bir ayında yavrulayabilirler.

Tavşanlarda gebelik süresi ortalama 31-32 gün emzirme süresini de 6-8 hafta kadardır.
Hafif tavşan ırkları yaklaşık olarak 4-5 aylık orta ağırlıktaki ırklar 5-6 aylık iri ırklar 8-10 aylık olduklarında çiftleşebilirler. Dişi tavşanlar ergin ağırlığının u ine ulaştıkları zaman gebe kalabilmek için yeterli büyüklüğe ulaşmış durumdadırlar. Erkek tavşanlar dişilerden 1-2 ay daha geç cinsel olgunluğa erişirler.
Tavşanlarda Kızgınlık :


Dişi tavşanların erkek tavşanı çiftleşme için kabul etme dönemine kızgınlık denir. Erişkin tavşanlar her 16 günün 14'ünde çiftleşmeyi kabül ederler. Genel olarak kızgınlık gösteren dişi tavşan huzursuz ve saldırgan olur iştah azalması yuva hazırlama yemlik ve suluklara çenesini sürtme gibi davranışlar görülür. Çoğu zaman vulva şiş kırmızı ve nemlidir. Tavşanlarda kızgınlık belirtileri birkaç gün bazı dişilerde çiftleşinceye kadar birkaç hafta sürebilir.
Tavşanlarda Çiftleşme :


Kızgınlık belirtileri gösteren dişi tavşan çiftleştirmek için erkeğin yanına götürülmelidir. Çünkü dişi tavşan bu dönemde kendi bölgesinde başka bir tavşan istemez ve erkeğe saldırarak yaralayabilir. Aynı şekilde erkek tavşanda yabancı bir ortamda çiftleşmeye istek göstermeyebilir.
Kızgınlık dönemindeki dişi tavşan çiftleşmeye izin verecek şekilde arka kısmını yukarıya kaldırır. Kızgınlık göstermeyen tavşan bir köşede çömelme vaziyeti alır yada erkek tavşana karşı saldırganlaşır. Dişi tavşanın çiftleşmeyi kabul etmesi durumunda çiftleşme 5-50 saniye içinde tamamlanır ve erkek tavşan karakteristik bir ses çıkararak geriye yada yana doğru yıkılır. Çiftleşmeden sonra dişi ve erkek ayrılmalıdır. Gebe kalan dişiler erkekle tekrar çiftleşmeyi reddeder yumak şeklinde durur sırtına elle dokunulunca erkeği reddeder gibi pozisyon alır ve garip sesler çıkarır.