GÜNÜN SÖZÜ DamlaDamla.
Şahsen insanları infaz etmektense, onları anlamayı seviyorum. -Stefan Zweig.
Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 23 Eylül 2015   #1
Burgundy
#Ottoman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 14 Şubat 2015
Bulunduğu yer: Başkent
Mesajlar: 33.801
Konular: 11657
Cinsiyet:
Burç:
Takım:
Seslenildi: 2158 Mesaj
Etiketlendi: 342 Konu
Standart Zocor Film Tablet

İlaç Etken Maddesi:
Simvaastaatin
İlaç Marka İsmi:
Zocor Film Tablet
Zocor (Simvastatin) Nedir?

Simvastatin vücutta kolesterol (bir tür yağ) üretimini engelleyen kolesterol düşürücü bir ilaçtır.

Simvastatin kandaki düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterolü ve toplam kolesterolü azaltarak çalışır. Ayrıca yüksek kolesterol ve trigliseridi düşürerek ve de yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL iyi huylu) kolesterol seviyesini yükselterek etki gösterir.

Simvastatin aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

yüksek kolesterol.

Kolesterolün düşürülmesi; kalp krizi felç (inme) ve/veya damarlarla ilgili rahatsızlıklara yol açabilecek kalp rahatsızlıkları ve atardamarlarda sertleşme durumlarının oluşmasını engellemeye yardımcı olur.

Simvastatin burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Zocor (Simvastatin) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Nadir görülen bazı durumlarda Simvastatin iskelet kas dokusunda bozulmaya yol açabilecek durumlara yol açabilir. Bu durum böbrek yetmezliğine sebep olabilir.

Açıklanamayan kas ağrısı veya kolay acıma hali kaslarda güçsüzlük halsizlik ateş ya da grip belirtileri ve koyu renkli idrar gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız.

Bu ilaç doğmamış bebekte doğumsal kusurlara yol açabilir. Hamileyseniz bu ilacı kullanmayınız. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız ve eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız hemen doktorunuza bildiriniz. Eğer bebek emziriyorsanız veya karaciğer rahatsızlığınız varsa Simvastatin’i kullanmayınız.


Eğer diyabet (şeker hastalığı) normalin altında çalışan tiroid böbrek hastalığı bir tür kas hastalığı veya kan hastalığı gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz Simvastatin’i kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz.

Yağ veya kolesterol oranı yüksek yiyecekler yemekten kaçınınız. Eğer kolesterol düşürücü bir diyete uymazsanız Simvastatin kolesterolünüzü düşürmede yeterince etkili olmayacaktır.

Simvastatin kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Alkol trigliserid seviyesini yükseltebilir ve Simvastatin ile birlikte alındığında karaciğere hasar verebilir.

Simvastatin ile etkileşebilecek birçok farklı ilaç olabilir.

Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler mineraller bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Simvastatin’in çocuklardaki güvenilirlik ve etkinliği henüz ortaya konmamıştır. Bu nedenle çocuklarda kullanım için önerilmemektedir.
Zocor (Simvastatin) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Simvastatin 'e alerjiniz varsa hamileyseniz bebek emziriyorsanız veya karaciğer hastalığınız varsa bu ilacı kullanmayınız.

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa veya aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Simvastatin’i kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

diyabet (şeker hastalığı);

normalin altında çalışan tiroid;

böbrek hastalığı;

herhangi bir kas hastalığı.

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz Simvastatin’i güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
Gebelik ya da Emzirme Döneminde Zocor (Simvastatin’i) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi X. Bu ilaç doğumsal kusurlara yol açabilir. Eğer hamileyseniz bu ilacı kullanmayınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız hemen doktorunuza bildiriniz. Bu ilacı kullanırken etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Simvastatin’in anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan Simvastatin kullanmayınız.
Zocor (Simvastatin’i) Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Simvastatin’i bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Simvastatin genellikle yatmadan önce veya akşam yemeği ile birlikte alınır. Eğer Simvastatin’i günde birkaç defa alıyorsanız yemeklerle birlikte alınız. Doktorunuzun direktiflerine uyunuz.

Bu ilacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olabilmek için kan tahlillerinizin düzenli aralıklarla kontrol edilmesi gereklidir. Ayrıca karaciğer fonksiyonlarının da kontrol edilmesi gerekebilir. Doktorunuzla planlamış olduğunuz randevularınızı ihmal etmeyiniz.

Nadir görülen bazı durumlarda Simvastatin iskelet kas dokusunda bozulmaya yol açabilecek durumlara yol açabilir. Bu durum böbrek yetmezliğine sebep olabilir. Açıklanamayan kas ağrısı veya kolay acıma hali kaslarda güçsüzlük halsizlik ateş ya da grip belirtileri ve koyu renkli idrar gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız.

Simvastatin diyet egzersiz ve kilo kontrolünü içeren bütün bir tedavi programının sadece bir parçasıdır. Diyet ilaç tedavisi ve rutin egzersizlerinizi özenle uygulayınız.

Yüksek kolesterol tedavisi için Simvastatin’i uzun periyotta düzenli şekilde kullanmanız gerekebilir.
Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.
Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.
Zocor (Simvastatin) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Yağ veya kolesterol oranı yüksek yiyecekler yemekten kaçınınız. Kolesterol düşürücü bir diyete uymamanız Simvastatin’in tesirini azaltacaktır. Eğer kolesterol düşürücü bir diyete uymazsanız Simvastatin kolesterolünüzü düşürmede yeterince etkili olmayacaktır.

Simvastatin kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Alkol trigliserit seviyesini yükseltebilir ve Simvastatin ile birlikte alındığında karaciğere hasar verebilir.

Greyfurt ve greyfurt suyu Simvastatin ile etkileşime girebilir ve tehlikeli etkilere sebep olabilir. Greyfurt ürünlerinin kullanımını doktorunuzla görüşünüz. Doktorunuz ile görüşmeden diyetinizdeki greyfurt ürünlerinin miktarını artırmayınız veya azaltmayınız.
Zocor (Simvastatin’in) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil yardım desteği alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde dudaklarda dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz ilacı kullanmayı durdurunuz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

kas ağrısı aşırı hassasiyet ve güçsüzlük ateşle birlikte halsizlik veya grip belirtileri ve koyu renkli idrar.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir bunlar:

hafif mide ağrısı gaz karın ağrısı mide bozukluğu mide ekşimesi;

mide bulantısı;

kabızlık;

ishal.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız.
Zocor (Simvastatin) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Birçok ilaç Simvastatin ile etkileşime girebilir. Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız doktorunuza bildiriniz:

eritromisin içeren ilaçlar (Erythrocin Eritrosif Eritro);

klaritromisin (Clabel Claricide Deklarit Klacid Klamaxin Klamer Klarolid Klaromin Klasol Klax Laricid [[Macrol MaxiclarMegasid Uniklar);

niasin içeren ilaçlar (Ginkgo Complex Nero Nutrients Ensure Plus Fortini Glucerna Nutrigen Supra Pediasure NiaspanNiascor E.R. Additiva Centrum One – A- Day vb. );

bağışıklık baskılayıcılar [siklosporin (Gengraf Sandimmun Sandimmun Neoral); takrolimus (Prograf); sirolimus (Rapamune)];

ritonavir (Norvir);

ritonavir & lopinavir (Kaletra);

indinavir (Crixivan);

fibratlar [gemfibrozil (Lopid); fenofibrat (Fenogal Lipanthyl 200 M Lipanthyl 267 M Lipofen SR)];

kolestiramin (Kolestran);

varfarin sodyum (Coumadin Orfarin);

danazol (Danasin);

amiodaron hidroklorür (Cordarone);

diltiazem hidroklorür (Diltizem Altizem Progor);

verapamil hidroklorür (İsoptin Ormil Fibrocard L.P.);

mantara karşı kullanılan ilaçlar [itrakonazol (Funit Itraspor Itraxyl Sporex); ketokonazol (Ketoral Nizoral); flukonazol (Lumen Triflucan Flucan Fluzole Fungan Kandizol Trizol Zolax)].

Bu liste Simvastatin ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Simvastatin ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz.

Bunlar vitaminler mineraller bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.
Zocor (Simvastatin’i) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Simvastatin’i oda sıcaklığında nemden ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.
Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Zocor Film Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Zocor Film Tablet ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Zocor Film Tablet'i asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Zocor Film Tablet'i sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

Uyarı! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Ancak ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler hekimlerin eczacıların hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi deneyim yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.
Bunu hiç unutma Evlat ! Batı hiçbir zaman uygar olmamıştır ve bugünkü refahı;devam edegelen sömürgeceliği ,döktüğü kan,akıttığı gözyaşı ve çektirdiği acılar üzerine kuruludur . . .

Aliya İzzetbegoviç


To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

imza
#Ottoman isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yer İmleri

Etiketler
film, tablet, zocor


Konuyu 1 kişi okuyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)
 
Seçenekler
Stil

Gönderme Kuralları
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Film Önerileri, Film Tavsiyeleri Cookie Sinema Dünyası 88 11 Eylül 2021 22:05
Çizgi Film Gifleri - Çizgi Film Karakterleri Fotoğrafları Gökkuşağı Avatar, İmza ve GIF Dünyası 66 30 Mayıs 2021 23:43
Tablet Elif S-Ş-T-U 0 17 Mayıs 2015 10:46
Katarin Fort 20 Film Tablet Alabora Sağlık Köşesi 0 08 Nisan 2015 14:07
Etopan 500 mg 14 Tablet #Ottoman Sağlık Köşesi 0 05 Nisan 2015 23:07