2015'in ilk günü Taipei Times sitesi Apple A9'da ana tedarikçinin TSMC olduğu belirten rapor yayınlamıştı. Rapora göre Tayvanlı yarıiletken üreticisi sistem çipinin üretiminde asıl paya sahip olacaktı. Şimdi ise bu durumun tersini vurgulayan yepyeni bir haber var.


Digitimes'ın sanayi kaynaklarına dayandırdığı rapora göre Apple A9 yongalarının üretiminin %70'den Samsung ve Globalfoundries sorumlu olacak. Verilen bilgiler arasında üretimde 14nm FinFET teknolojisinin kullanılacağı vurgulanıyor. TSMC ise 16nm FinFET süreci ile geri kalan %30 üretimden sorumlu olacak. TSMC şu anda iPhone 6 ve 6 Plus'ta kullanılan A8'in ana tedarikçisi.

Samsung her ay 30.000-40.000 gibi 12 inç'lik wafer üretimine hazır. Wafer işlemci üretiminde fotoğraflarda gözüken disk şeklindeki plakanın kendisi. Kısaca hammaddenin disk şeklindeki hali. Konumuza geri dönersek nihai üretimde yönetim hem Samsung hem de Apple'da.

Bir sonraki Apple AX çipi konusunda ise savaş devam ediyor. Genellikle üretim konusunda rekabet TSMC ve Samsung arasında. Hatta Apple Watch 2'nin işlemcisi için de TSMC ve Samsung arasında büyük kapışma var. Şimdilik Samsung'un 14nm FinFET sürecinde olması, Koreli şirkete avantaj sağlıyor.

sabah