Aile Yapısını Anlamak
Aile, insana gelecekte sürdüreceği temel ilişki zeminini hazırlar. İdeal olan, kendimizi değerli ve yararlı, duygu ve gereksinimlerimizi önemli hissettiğimiz, onları açıkça dile getirebildiğimiz bir aile ortamının olmasıdır. Bu tür işlevsel ya da destekleyici ortamlarda büyüyen insanlar, sağlıklı ve açık ilişkiler kurmaya yatkın olur, hemen her aile içinde yaşanabilen, olağan ve gelişimsel kabul edilen kuşaklara özgü görüş farklarını ve çatışmalarını aşabilirler
Ne yazık ki her aile işlevsel ya da destekleyici değildir. Bazıları kendimizi değersiz, yetersiz, önemsiz ve hatta suçlu hissetmeye yönlendirir, dünyaya, diğer insanlara ve kendimize güven duymamızı engeller, akademik, ilişkisel ve kimlikle ilgili sorunlar yaşamamıza yol açabilir.
Evden ayrıldığınızda aile sorunlarını da ardınızda bırakacağınızı sanabilirsiniz, ancak çoğu kimse, aile ortamından uzaklaştıktan çok sonra bile, yetişkin olarak yaşadığı sorun ve duyguların öncekilerden çok da farklı olmadığını, doyurucu ilişkiler kuramadığını görür.
Aile yapınızı anlamak bugünkü sorunlarınıza ışık tutabilir, değişim için kendi yapabileceğiniz şeyler vardır.