Levent Üzümcü’den ‘Oy ve Ötesi’ne çağrı!

Tiyatro sanatçısı Levent Üzümcü, Türkiye'nin geleceğini belirleyecek başkanlık referandumu öncesi sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımlarda dikkat çekiyor. Üzümcü, bu kez son seçimlerde hayli etkin çalışmalar sergileyen 'Oy ve Ötesi'ne çağrıda bulunarak, "Bu referandumda size çok ihtiyacımız var" dedi.Özellikle basın mensuplarına yönelik gözaltılara her fırsatta tepki gösteren, demkorasi ve özgürlük paylaşımları yapan Üzümcü, bu kez son seçimlerde hayli etkin çalışmalar sergileyen ‘Oy ve Ötesi’ oluşumuna dikkat çekti. Usta sanatçı, Twitter hesabında yaptığı paylaşımda “Bu referandumda Oy ve Ötesine’e çok ihtiyacımız olacak. İyi ki varlar” yazdı.
Bilindiği üzere Oy ve Ötesi, şeffaf ve demokratik seçim bilincinin yerleşmesini isteyen 30 binin üzerinde gönüllüden oluşan bir platform ve 24 Nisan 2014 tarihinden itibaren dernek olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Oy ve Ötesi, resmi sitelerinde şimdiye kadar yürüttükleri çalışmaları şu şekilde özetliyor:

Şeffaf ve demokratik seçim bilincinin yerleşmesini istiyoruz ve bunun için 30 Mart yerel seçimlerinde 30.000’in üzerindeki gönüllü ağımızla ilk defa seçimleri sivil olarak gözlemledik; tekrarlanan Yalova Seçimi’nde ve Ağustos 2014’te gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nde de aktif olarak oy verme ve oy sayımı süreçlerine hakim gönüllülerimizle yer aldık. Herkese eşit mesafede, bağımsız ve tarafsız durarak bilinçli ve eğitimli gönüllülerimizle seçimleri gözlemleme ihtiyacını her seçimde tekrar gördük. Oy ve Ötesi’nin tecrübesi tarafsız kalarak görüşü birbirinden farklı da olsa binlerce insanı bir araya getirmesi ve beraber uyum içinde çalışabildiklerini öncelikle kendilerinin, sonra da toplumun deneyimlemesi oldu. En büyük farkımız gözlemlerimiz sonucunda her seçim sonunda kamuoyuyla paylaştığımız seçim sonuçlarını büyük bir hızla yayımlamak oldu. 2015 Genel Seçimleri’nde 46 il ve 173 ilçede gözlemcilik yaptık. Türkiye’deki oyların 1/3’üne dokunduk ve topladığımız tutanaklar ile resmi sonuçları T3 sistemimiz aracılığıyla karşılaştırabildik. Bu karşılaştırmayı Türkiye’de bulunan 174.400 sandığın %74’ünde yaptık.