Topuklu Ayakkabı Büyütme
Tasarımı, şekli ve rengi çok hoşunuza giden topuklu ayakkabının ayağınıza çok dar gelmesi hayal kırıklığına uğramanıza yol açabilir. Çoğu zaman ayağınızda denemeden satın aldığınız ayakkabılarda meydana gelen bu durum, internet üzerinden yapılan alışverişlerde de sıklıkla insanların karşısına çıkabiliyor. Veya arkadaşınız için aldığınız ayakkabıda da bu durum başa gelebilir.

Ayakkabıyı bir süre giydikten sonra geri iade de edemeyeceğiniz için parasını verip kullanmayacağınız bu ayakkabıları bir şekilde kullanıma sokmak için ayakkabılarınızı büyütmeniz gerekecektir. Bunu sağlamak için herhangi bir ayakkabı tamircisine giderek kalıba bırakma işlemini uygulayabilmeniz mümkün. Ancak çok daha basit, uygun maliyetli ve kullanışlı bir ayakkabı büyütme yöntemini kullanabilirsiniz.

Bahsi geçen yöntemde kullanacağımız ana madde “buz”. Evet, her evde bulunan buzdolabının buzluğundan yardım alarak topuklu ayakkabılarınızı rahatlıkla büyütebilmeniz mümkün.


Bunun için ihtiyacınız olanlar:

İki adet kilitli buzdolabı poşeti
Biraz su
Bir derin dondurucu


Hazırsanız başlayalım!

Boyunu büyütmek istediğiniz ayakkabıları elinize alın.
Satın aldığınız 2 adet plastik buzdolabı poşetini yeteri miktarda suyla doldurun ve topuklu ayakkabıların içine doğru yerleştirin. Poşetin yak parmaklarının hizasına kadar uzanmasını sağlayın.
Daha sonra ayakkabılarınızı içindeki poşetlerle birlikte dondurucuya atın.
Bir süre suyun donmasını bekleyin. Su donup buz haline gelirken genişler. Bu da ayakkabılarınızın daha da büyümesini sağlar.
Ayakkabının içindeki su sert bir kıvama gelip buz haline dönüştükten sonra ayakkabılarınızı buzluktan çıkarabilirsiniz.
Buzun çözülmesi için bir yerde 20 dakika kadar ayakkabılarınızı bekletin. Daha sonra plastik poşeti ayakkabılarınızın içinden çıkarın. Hepsi bu kadar!

Gördüğünüz üzere bu basit yöntemle ayakkabılarınızı 1 ila 0.5 numara kadar büyütebilmeniz mümkündür. Eğer buzla ayakkabı genişletme yönteminden sonra ayakkabınız olması gerekenden daha fazla numara büyümüşse yapacağınız şey çok basit. Ayakkabıcılardan gerekli daraltma işlemini sizin yerinize yapmalarını rica edebilirsiniz.

Genellikle ayakkabı büyütmek, küçültmekten daha kolaydır. Yukarıda anlatılan buz yöntemiyle sadece topuklu ayakkabıları değil, aklınıza gelebilecek hemen her ayakkabı modelini genişletebilmeniz mümkün.

Ayağınızı sıkan, topuğunuzu vuran, baş veya serçe parmaklarınızı rahatsız eden tüm ayakkabılar için buzlu genişletme yönteminden faydalanmaya bir an önce başlayın!