Bisiklet kullanımı günümüzde gittikçe tercih sırasında ilk sıralarda yerini almaktadır. Profesyonel olarak kullanılan bisikletiniz de eğer uzun yol güzergâhı belirlediyseniz bazı önemli parçalarınızın yanınızda olmasına özen göstermelisiniz. Bu sayede yolculuğunuz daha rahat olacaktır.

Bisikletinizde isteğinize göre de bazı aksesuarlara yer verebilirsiniz. Bunlar arasında; cep telefonunuz için tutucu, sayaçlar, çeşitli tekerlek süsleri, mataralar, aydınlatma amaçlı ışıklar, bisiklet zili veya tercihen korna, rüzgârgülü gibi materyaller olabilir.

Bisikletinizde Güvenlik
Güvenli bir bisiklet yolculuğu yapmanızda en önemli malzeme tabi ki kasktır. Gözlük, eldiven ve dizlik de aynı öneme sahip materyallerdir. Güvenliğinizi sağlamanız için ise diğer kişiler tarafından fark edilmenizi sağlayacak aydınlatmalar kullanmanızdır. Bunlar arasında; arka ve ön far, gece parlamanızı sağlayacak malzemeler yer alır. Sürüşünüzü kolaylaştıracak bisiklet ayakkabıları, yağmur geçirmeyen rahat sürüş sağlayan kıyafetler tercih etmelisiniz. Bisikletinizin bakımını takip etmeli ve gerekli yağ işlemlerini zamanında yapmalısınız. Bu işlem bisikletinizin kullanım süresini arttıracaktır.


Bisikletin Parçaları

Bisikletin parçalarını incelediğimizde karşımıza çıkan parçaların isimleri şu şekildedir; ön tekerlek, arka tekerlek, fren, aynakol, sele, ön vites, arka vites, zincir, kadro, ruble, sele kepçesi, maşa, sağ pedal, sol pedal, jant, mandal ve sele borusudur. Bisikletinizde tercih edeceğiniz bu parçaların bildiğiniz ve güvenilir markalardan tercih etmelisiniz. Bisikletinize uygun parçaları bulmak istediğinizde bisiklet tercihleriniz arasında olmalıdır.


Bisiklet Yedek Parçaları Nedir?

Her türlü bakımı ve özeni gösterdiğiniz bisikletlerinizde belli bir zaman sonra bazı sorunlar çıkabilir. Bunlar arasında en sık rastlayacağınız sorun tekerlek patlaması veya lastiğinin solmasıdır. Buna neden olabilecek birçok problem olabilir. Bu durumda bisiklet yedek parça bulundurmak veya almak sizin için kolaylık sağlayacaktır. bisiklet bulundurduğu yedek parça ekipmanları ile sizlere hizmet vermektedir.

Bisiklet yedek parçalarını listelediğimizde karşımıza çıkacak olan liste şu şekilde olacaktır. Bisiklet iç lastik seti, bisiklet zinciri, bisiklet ölçülerine uygun ruble, arka vites, kadro kulağı, dişli ayna kol kapağı, vites, çevirmeli vites kolu, ön vites arttırıcı, çabuk sökülebilen vites ayarlı bakla, kadro koruyucu, vites arttırıcı dış kablo, bisiklet lastiği, sele (koltuk) kılıfı, sele borusu, sele, sele mandalı, sele borusu kelepçeleri, ön ve arka disk balataları, frenler, fren levyesi, fren borusu, fren kablo vidası, fren ayar vidası, fren pabucu, jant teli anahtarı, bisiklet anahtar takımı yedek parçaları oluşturmaktadır. Bu parçaları bisikletinizde oluşan arıza sonucu birçok yerden bulabilirsiniz. Marka ve kalitesine göre bu parçaların fiyatları değişiklik göstermektedir. Bisikletinizin sorununun ne olduğunu biliyorsanız internet üzerinden veya herhangi bir markanın alışveriş mağazasından parçayı alarak tamiri yapabilirsiniz. Eğer bu işlerden anlamıyor veya sorunun ne olduğunu bilemiyorsanız servise veya bir bisiklet tamircisine giderek sorununuzu halledebilirsiniz. bisiklet bulundurduğu yedek parçalar ile sizlere her türlü imkânı sağlayacaktır.


Yedek Parça Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Yedek parça seçiminde dikkat etmeniz gereken bazı detaylar vardır. Bisikletinizin markası, kalitesi, kullanıldığı amaç, kullanım süresi, vitesli bir bisiklet kullanıyorsanız vites ayarı parça seçiminde önemlidir. Yedek parça seçiminde aynı marka parça olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer aynı marka bulamadıysanız aynı kalitede bisikletinize uyan bir parça seçiminde bulunmalısınız. Bisikletinizin zincirinde oluşan sorunlar için zincir uzunluğunuza göre seçim yapmalısınız. Bisiklet yedek parça aslında bisikletinizin temel parçalarının bozulması halinde size kolaylık sağlaması amacıyla üretilen parçalardır. Bu parçaları her daim bulundurmanız gerekmez sadece tedbirli olmanız ve bisikletinizin her daim bakımını yaptırarak bir sorun olup olmadığını takip etmelisiniz.