Müzik Arşivinizi Düzenleyin

Tag (bazı bazı etiket diye çevrildiği de görülmüştür), MP3 formatındaki dosyalara bütünleşmiş ve şarkının ismini, albümünü, şarkıcısını, bestecisini, şarkı numarasını, çıktığı tarihi ve en önemlisi albüm kapağını içeren bilgi topluluğudur. En yaygın kullanılan formatı ID3 olan tag bilgileri v1 ve v2 olmak üzere ikiye ayrılır. Günümüz iPod ve benzeri MP3 çalarlarla beraber PC’lerdeki medya oynatıcıları, daha çok bilgi ve albüm kapaklarını da içermesinden dolayı ID3v2‘yi tercih ediyor.
Bu tag bilgilerini nasıl düzenleriz? Bunun için size önerebileceğimiz en iyi program Mp3tag. Üstelik ücretsiz ve Türkçe sürüme de sahip. Bu program, kendisine gösterdiğiniz MP3 dosyası eğer şarkıya ait doğru albüm ismini içeriyorsa, Amazon.com üzerinden arama yaparak doğru bilgileri ID3 etiketlerine kaydediyor. Bu işlemleri Amazon.com üzerinden de yapabileceğiniz gibi, kendiniz de bilgileri elle girebilir ve kaydedebilirsiniz (Özellikle Amazon.com’da bulunmayan Türkçe parçalar için).

Ayrıca birçok kişinin en büyük sorunlarından biri olan şarkının tag bilgilerinde bulunan reklam amaçlı URL adreslerinden de bu yolla kurtulmuş oluyorsunuz. Programın kullanımı Türkçe olmakla beraber, yeterince incelendikten sonra gayet basit gelecektir.

Sonuç olarak yapacağınız bu işlemlerin ardından MP3 dosyalarınızı doğru bilgilerle daha kolay bulacak, gereksiz ifadelerden kurtulacak, Türkçe karakterlerde sorun yaşamayacak ve düzenli bir arşive sahip olacaksınız.

Not: iPod kullanıcıları albüm kapaklarını iPod üzerinde görüntüleyebilmek için iTunes üzerinden ‘iPod Preferences‘ kısmındaki ‘display album artwork’ kısmını işaretlemelidirler.

İpucu: Amazon.com üzerinde yaptığınız aramadan sonra gelen ön izleme penceresinde şarkıları sizin düzenlemek istediğiniz şarkılarla aynı sıraya koyabilmek için alta ve üste doğru sürükle bırak şeklinde taşıyabilirsiniz.