Amasya, Amasya Hakkında Bilgi, Amasya'da Gezilecek Yerler

Genel Bilgi
"Ferhat'ın Şirin için dağları deldiği yer!" Bir rivayete göre adını Amazonlardan alan Amasya, Ferhat'ın Şirin'e olan aşkının bedeli olarak dağları deldiği kent...Elmasıyla meşhur olan Amasya, küçük bir kent olmasına rağmen tarihi kalıntılarının zenginliğiyle insanı şaşırtıyor!...Anadolu'nun en güzel kentlerinden biri olan Amasya'yı mutlaka görün!


Sezon
Bulunduğu konum itibarıyla karasal iklim ile karadeniz iklimi arasında bir geçiş iklimi özelliklerini yansıtır. Yazlar sıcaktır fakat kara iklimindeki kadar kurak değildir. Yaz ayları bu bölgeye gitmek için çok uygun bir dönem. Kış ayları ise soğuktur ama Karadeniz'e yakın olduğundan bu durum soğuk havanın bir derece yumuşamasına neden olur.


Ulaşım
Amasya karayolu ve demiryolu ile komşu illere bağlantısı olan ulaşımı kolay illerden biridir. Amasya iline en yakın liman 130 km. uzaklıktaki Samsun'dadır. Ayrıca Sivas - Samsun demiryolu hattı üzerinde bulunmaktadır.


Tarih
Amasya'nın tarihinin M.Ö.3000'li yıllara dek uzandığı sanılıyor.Bir rivayete göre kent ismini, Amazonlar'dan almış.Bir diğer rivayet ise elmasıyla meşhur olan bu yörenin Elmaiye (Elma ili) adıyla anıldığını ve bu adın zamanla Amasya'ya dönüştüğü... Ortasından Yeşilırmak geçen Amasya Hitit, Pontus, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden kalma birçok tarihi eserden oluşan bir kent...


Gezilecek Yerler
Amasya ve çevresinde gezilip görülecek çok yer var. Yeşilırmak boyunda nehre bakan cumbalı evlerin sırtları M.Ö. 300'lü yıllara ait Pontus krallarının mezarlarına dayalı... Yeşilırmak'ın böldüğü iki yakayı birbirine Maydanos, Helkıs ve Kuş köprüleri bağlıyor. Harşena Dağı üzerinde, Batılı tarihçilere göre Pontus Kralı Mitridates tarafından yaptırılmış olan Amasya Kalesi vardır. İçinde eski saray ve barut depoları kalıntıları, sarnıçlar bulunur. Kent içinde ne tarafa baksanız bir tarihi eserle karşılaşıyorsunuz.Bu eserlerin arasında II. Beyazıt Külliyesi,Bimarhane,Kapıağası Medresesi ve Hazeranlar Konağını sayabiliriz. Kısacası Amasya özellikle tarihi gezilere meraklı olanlar için bulunmaz bir kent! Taşova İlçesi Gölbeyli Beldesi'ne bağlı Borabay Gölü ve Suluova İlçesi'nde bulunan Yedikuğular Kuş Cenneti görülmeye değer güzellikler.... Amasya'ya 7 km. uzaklıktaki Ziyaret Kasabası görülmesi gereken yerlerdendir. Bu kasabada Amasya vadisinde yer alan mağaralardan en önemlisi ve en meşhuru Aynalı Mağara bulunur. Büyük blok kaya parçası oyulmak suretiyle yerden 10-15 metre yüksekliğe ulaşan ihtişamlı bir mağaradır. Güneş ışıklarının vurmasıyla parlayan cephesinden dolayı "aynalı" ismi verilmiştir. Mağaranın içi renkli resimlerle süslenmiştir. Hz. İsa'nın 12 havarisinden birinin Hıristiyanlığı bu mağaradan yaydığı söylenir. Burada ayrıca Kralkaya Mezarları bulunur. Mezarlar Harşena Kalesi'nin eteklerinde dikine uzanan kalker kayalara oyulmuştur. M.Ö. Amasya'da doğan ve M.S. 21 de yine Amasya'da ölen ünlü coğrafyacı Strabon'un verdiği bilgilere göre kaya mezarları Pontus Krallarına aittir


Komşuları
Tokat, Samsun, Niksar

Aylara göre ortalama en düşük ve en yüksek sıcaklıklar: (°C)

Ocak: -3 / 4 Şubat: -2 / 6 Mart: 4 / 6
Nisan: 7 / 20 Mayıs: 9 / 24 Haziran: 14 / 29
Temmuz: 15 / 29 Ağustos: 18 / 35 Eylül: 13 / 26
Ekim: 10 / 20 Kasım: 3 / 12 Aralık: 0 / 8

Kaplıca
Terziköy Kaplıcası

» Yeri: Amasya'nın güneyinde belediye ve mücavir saha dışındadır.
» Ulaşım: Amasya il merkezine 30 km. uzaklıktadır
» Suyun Isısı: 37 derece
» PH Değeri: 6,6
» Özellikleri: Bikarbonatlı, Kalsiyumlu, kısmen Karbondioksitli bir bileşime sahiptir.
» Yararlanma Şekilleri: İçme ve banyo kürleri
» Tedavi Ettiği Hastalıklar: Romatizma, mide ve bağırsak, böbrek ve idrar yolları, beslenme bozukluğu gibi hastalıklarda olumlu etki yapar.
» Konaklama: 90 yataklı bir motel tesisi mevcuttur