Canlandırdığı karakter sağ olsun, dilimize ‘beybisi’, ‘beybiliboy’ gibi yeni kelimeler kattı. ‘O Hayat Benim’ dizisinin başrolü Ceren Moray, Hakan Gence'ye konuştu.


Kürt olmanın zorluklarını yaşadınız mı?
Evet. İlkokulda “Nerelisin” diye sorduklarında direkt annemin memleketi Kastamonu’yu söylerdim. Diyarbakır demezdim. Bir kere söyledim. O bakışlar çok rahatsız ediciydi.

Bu ülkede kadın olmak zor mu?
Kadın yok ki. Herkes erkekleşti. Geçenlerde mahallemde genç bir çift gördüm. Çocuk kızı tartaklıyor. Sonra saçından tuttu kafasını yere vuracak. Çıktım pencereden “Yeter polis çağıracağım” dedim. Kız bana dönüp “Sen içeri gir, ne karışıyorsun?” dedi. Yani kadınlarda erkek bakış açısını müthiş bir kabullenme var.

Efsun karakteriyle Türkçeye yeni kelimeler kattınız... Bunlar senaristin mi sizin mi eseriniz?
Ben buluyorum.

Nedir bu lafların anlamları?
‘Beybiliboy’, canım ben İngilizce de konuşabiliyorum demek. ‘Beybisi’, sen benim bebeğim olamazsın sadece beybisi olabilirsin gibisinden üstten bir sesleniş. ‘Hareketleri kes’iyse insanları aşağılamak için kullanıyor. ‘Tramvay’, travma anlamında. ‘Bono petey’ hoşça kal demek.

Efsun sizce de biraz ‘apaçi’ değil mi?
Büyük apaçi. Hatta trol.

Siz de o kadar avam mısınız?
Hayır ama etrafımızda her sınıftan o kadar çok Efsun var ki. Beni takip eden bazı ünlüler “Efsun’a bayılıyoruz” diyor ama onlardan biri de aslında Efsun gibi. Bu yüzden karakteri yaratırken hiç zorlanmıyorum.