Laptoplar böylesine çeşitlenince, karar verme aşaması da aynı oranda güçleşiyor. Dikkat edilmesi gerekenler arttığı için, doğru seçimi yapmak, en uygun modeli bulmak gerekiyor.Laptoplar yani dizüstü bilgisayarlar, yıllar geçtikçe masaüstü bilgisayarların bir ölçüde yerini almayı başardı. Mobil yapıları ve gelişen teknoloji ile güçlenen özellikleri laptopları kullanıcılar için cazip hale getirmeye devam ediyor. Masaüstü bilgisayarlar genel olarak video oyunları alanında kendilerini geliştirirken, laptoplar farklı alanlarda, farklı hizmet dallarında kendilerini gösterebiliyorlar.Laptoplar böylesine çeşitlenince, karar verme aşaması da aynı oranda güçleşiyor. Laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler arttığı için, doğru seçimi yapmak, en uygun modeli bulmak gerekiyor. Bu yüzden sizler için rehber tadında bir yazı hazırladık. Bu sayede laptop alırken dikkat etmeniz gereken temel maddeleri de bilmiş olacaksınız.

Laptop alırken ne için aldığınızı bilin
Laptop piyasasına biraz bile göz gezdirdiğinizde inanılmaz fiyat aralıkları göreceksiniz. 600 TL’ye de laptop bulabilirsiniz, 25 bin TL’ye de laptop bulabilirsiniz. Burada en önemli nokta, satın alacağınız ürünü ne için kullanacağınız oluyor. Laptop üzerinden oyun oynamak mı istiyorsunuz? Yoksa çizim yapmak, Photoshop kullanma amacında mısınız? Belki de sadece gelen e-postaları cevaplamak ve internet kullanmak için istiyorsunuz.Kullanımınız ne yönde olacağı hem performans hem de fiyat açısından çok büyük bir önem arz ediyor. E-posta cevaplamak ve internet kullanmak için yüksek paralar ödemek sizin yararınıza olmayacağı gibi, aynı bilgisayarı çizim yaparken kullanmak da uygun olmayacaktık. Alve üzerinden istediğiniz özelliklere göre laptopları gaming, notebook ve ultrabook olarak sınıflandırabilirsiniz.İşlemcinizi iyi seçin
Laptop alırken yapmanız gereken bir başka önemli seçim ise işlemci olacaktır. Eğer performans istiyorsanız kesinlikle sağlam bir işlemci modeline ihtiyacınız var. Masaüstü bilgisayarların aksine, laptop sahibi olduğunuzda donanım bileşenlerini kolayca değiştiremiyorsunuz. Özellikle laptop üzerinde performans isteyenler işlemci ailelerini çok büyük bir dikkatle seçmeliler. Alacağınız laptop işlemcisinin en azından 3 yıllık bir ömrü olması gerekiyor. Alve üzerinden laptop modellerini işlemcilerine göre karşılaştırıp, en doğru seçeneği bulabilirsiniz.

Ek özellikler belirleyicidir
Bu noktada en önemli şey aldığınız laptop modelinin özellikleri olacaktır. Laptop sadece işlemci ve RAM’den ibaret değildir. Size sunduğu bağlantı seçenekleri, giriş ve çıkışlar, ekran kartı, ekran özellikleri sizin tercihlerinize göre şekillenecek donanım seçenekleridir.

Oyun oynamak istiyorsanız ve piyasada bulunan AAA yapımların birçoğunu çalıştıracak laptop istiyorsanız, GTX 960’ın altı bir ekran kartı pek işinize yaramayacaktır. Aynı şekilde işiniz için ultrabook modeli tercih etmek isteyeceğiniz için ekran kartına yüklenmenizin pek de bir anlamı kalmayacaktır. Bağlantı kısmındaysa aldığınız cihazın 5 GHz kablosuz bağlantıya destek vermesine dikkat edin. Yoksa düşük bağlantı hızlarında kalabilirsiniz. Alve üzerinden dokunmatik ekran, hard disk türü, ekran kartı ve bağlantı seçenekleri bazında arama yapabilir ve size en uygun laptop modelini bulabilirsiniz.

ShiftDelete.Net