Mardin Valiliği, Nusaybin'de teröristlere yönelik operasyonlarda 21 teröristin etkisiz hale getirildiğini, 3 teröristin sağ olarak yakalandığını açıkladı.

"114 HENDEK VE BARİKAT KALDIRILMIŞTIR"

Güvenlik güçleri tarafından düzenlenen 5 günlük operasyon hakkında yazılı açıklama yapan Mardin Valiliği, şu ifadeleri kullandı:

"İlçede 5 günden beri sürdürülen operasyon sonucunda 21 Bölücü Terör Örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği değerlendirilmektedir. 3 Bölücü Terör Örgütü mensubu yakalanmıştır. 114 hendek ve barikat kaldırılmıştır. Operasyonlarda 2 bin 800 kilogram patlayıcı ele geçirilmiş ve imha edilmiştir. 2 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 6 vatandaşımız da yaralanmıştır.

Operasyonlarda bir polis memurumuz hayati tehlike arz etmeyecek şekilde yaralanmıştır. Yaralı polis memurumuzun tedavisi devam etmektedir.

"DEVLET HASTANESİ'NE 102 VAKIA BAŞVURUSU OLMUŞTUR"

Sokağa çıkma yasağına uymayan 31 şahsa 'Kabahatler Kanunu'na göre idari para cezası uygulanmıştır. Ayrıca; bu süre boyunca Nusaybin Devlet Hastanesi sağlık hizmeti sunmaya devam etmiştir. Nusaybin Devlet Hastanesi'ne 102 vakıa başvurusu olmuştur. Yapılan tedaviler sonucunda ilçe dışı hastanelere 14 vakıa 112 ambulanslarıyla, 1 vakıa da ambulans helikopterle Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne nakledilmiştir.

"HENDEKLER NEDEİYLE 26 VAKIAYA MÜDAHALE EDİLEMEDİ"

Acil Servis'e ise 344 hasta başvurmuştur. İlçede bu süre içerisinde 5 ambulans hizmet vermiştir. Kazılan hendekler ve hendeklere yerleştirilen patlayıcılar nedeniyle 26 vakıaya başlangıçta müdahale edilememiştir. Bilahare sokaklar açıldıktan sonra bunlardan bir kısmına 112 ambulanslarınca bir kısmına da vatandaşlarımızın kendi imkanlarıyla hastaneye erişimleri sonucunda müdahale edilmiştir. Herhangi bir can kaybı yaşanmamıştır.

"VATANDAŞLARIMIZIN İLAÇ İHTİYACI HASTANEMİZCE KARŞILANMIŞTIR"

Bu 4 günde 14'ü normal doğum, 12'si sezeryan olmak üzere toplam 26 doğum ve 20 ameliyat gerçekleştirilmiştir. Bu dönemde Nusaybin Devlet Hastanesi'ne diyaliz için 25 hasta başvurmuş, seansları aksatılmadan yapılmıştır. Bu sürede hastanemizde; 11 uzman doktor, 6 pratisyen doktor, 26 hemşire, 3 ebe, 5 anestezi teknisyeni, 4 diyaliz hemşiresi, 4 laboratuvar teknisyeni, 4 röntgen teknisyeni, 6 veri girişi personeli olmak üzere 69 sağlık çalışanı hizmet vermiştir. Nöbetçi eczaneler görevlendirilmiş olup, eczanelerin yeterli hizmet vermemesi sebebiyle vatandaşlarımızın ilaç ihtiyacı hastanemizce karşılanmıştır. Görevini yerine getirmeyen eczanelerle ilgili yasal işlem başlatılmıştır.

"PATLAYICILAR NEDENİYLE ELEKTRİK KESİNTİSİ YAŞANMIŞTIR"

Fırat Mahallesi ve Abdulkadirpaşa Mahallesi'nde BTÖ mensuplarının yerleştirdiği patlayıcıların infilak etmesi sebebiyle 02.10.2015 tarihi itibariyle elektrik kesintisi yaşanmıştır. Sokağa çıkma yasağının kaldırılmasıyla birlikte onarım çalışmalarına başlanmıştır.

BTÖ mensupları tarafından kazılan hendekler ve hendeklere yerleştirilen patlayıcılar nedeniyle Fırat ve Abdulkadirpaşa mahallerinde su altyapısında hasarlar meydana gelmiş, 02.10.2015 tarihi itibariyle su kesintileri yaşanmaya başlamıştır.

"İTFAİYE VE MARSU BÖLGEYE GİTMEYİ KABUL ETMEDİ"

Söz konusu arızaların giderilmesi için Marsu yetkilileri arıza mevkiine güvenlik kuvvetleri eşliğinde görevlendirilmiş; itfaiye aracı ve Marsu ekibi hendek ve patlayıcıların bulunduğu mevkiye güvenlik gerekçesi ile gitmeyi kabul etmemişler dolayısıyla herhangi bir müdahalede bulunmamışlardır.

"İHBARLAR VE KOLLUK KUVVETLERİNE DESTEK İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ"

Terörle mücadelemizin bu güne kadar olduğu gibi bundan sonrada hukuk devleti ilkeleri çerçevesinde kararlılıkla devam edeceğini belirtir; Nusaybin'de yaşayan vatandaşlarımızın sokağa çıkma yasağına uyma noktasında gösterdikleri hassasiyet ve sabır için, gerek ihbarlar gerekse diğer şekillerde kolluk kuvvetlerimize yaptıkları destekler için bir kez daha teşekkürlerimizi sunarız."