"Ben çobanım" diyen Erdoğan, Süleyman Demirel'e nasıl yüklenmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Milli Tarım Projesi” toplantısında dikkat çeken açıklamalar yaptı. Erdoğan konuşmasında, “Çobanlığı hafife almayın. Çobanlığın felsefesini anlamayan, onun psikolojisini yaşamayan insan yönetemez. Ben de bir çobanım.” dedi.

Erdoğan bu sözleri, 2013 yılında 9. Cumhurbaşkanı merhum Süleyman Demirel’e yönelik sert ifadelerini akıllara getirdi.

Süleyman Demirel, AKP ile HDP ve PKK arasındaki çözüm sürecine karşı hükümeti uyarmıştı. Demirel, 2010 yılındaki referanduma karşı da AKP hükümetini eleştirmişti. Bugün ise AKP hükümeti çözüm süreci konusunda hata yaptıklarını dile getirdiler. Yine 2010 yılındaki referandum sonrasında Gülen Cemaati’nin yargıyı ele geçirdiği kabul ediliyor.

O dönemde AKP’nin bu politikalarına karşı çıkan Demirel’e, 29 Mart 2013’te dönemin Başbakan’ı, Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dün lakabı 'çoban' olanlar, şimdi İşçi Partisi'nin koyunu oldular.” diyerek eleştirmişti.

Erdoğan 2013’te ise Süleyman Demirel hakkında şunları söylemişti:

"Geride bıraktığımız 10 yılı gözlerinizin önüne serin. Birkaç istisna dışında her uygulamamızın karşısında bir blok cephe oluştu. Her ne yaparsak yapalım karşımızda yer aldı. 2010 halk oylamasını hatırlayın, karşımızda durdular. Bir araya gelmeleri hayal edilemeyen uçlar AK Parti karşısında ittifak yaptılar. Milletim bunlara cevabı 27 Temmuz ve 12 Haziran'da verdiler. Şu anda, çözüm sürecinde aynı blok, aynı cephe, birkaç eksiğiyle, fazlasıyla, yine tespih taneleri gibi AK Parti'nin karşısına dizildiler. CHP, MHP, Türkiye Komünist Partisi, emekli siyasetçiler, milletin defterini dürdüğü siyasetçiler, sandığa gömülüp oradan çıkamayan siyasetçiler, dikkatinizi çekiyorum, İşçi Partisi'nin önderliğinde, yeniden kucaklaştılar. Dün lakabı 'çoban' olanlar, şimdi İşçi Partisi'nin koyunu oldular. Güya ulusalcı CHP, İşçi Partisi'nin piyonu oldu. Güya milliyetçi MHP, İşçi Partisi'nin yedeği haline geldi."

odatv.com