Aspendos Antik Kenti


Aspendos Antik Kenti: Önemli bir liman ve ticaret kenti olarak ünlenen Aspendos antik kenti`nde misir, gül agacindan yapilmis süs esyalari, sarap, tuz ve at ticareti yapildigi biliniyor. At yetistiriciligi ile de antik dünyada ün salmistir.
Pamphylia bölgesinin önemli kentlerindendir. Antalya`nin 48 km. dogusunda yer almakta ve Antalya-Alanya karayolundan, Serik geçildikten sonra kuzeye dönülerek 4 km.`lik Aspendos yolundan ulasilmaktadir. Adi M.Ö. 5. ve 4. yüzyilda sikkelerinde Estwediiys/Estuediya biçiminde yazilmistir. Aspendos, Strabon`un belirttigine göre, Mapsos yönetiminde Argos`tan gelen göçmenlerce Troia savaslarindan sonra kurulmustur. Bu kent adi Adana yakinlarindaki Karatepe`de bulunan ve M.Ö. 8. yüzyil sonuna tarihlenen Hitit hiyeroglif yazitlarinda Asitawadia/Asitawandas isimli kralin adiyla da birlestirilmektedir. Side gibi M.Ö. 5. yüzyilin ilk yillarinda sikke basan yegane sehirdir. Attik-Deniz Birliginin üyesidir.M.Ö. 411 de Perslerin üssü olan Aspendos M.Ö. 333`de Büyük Iskender`in fethiyle Pers egemenliginden çikmistir. Bir kitabede sehirli askerlerin Ptolemaios`un hizmetinde oldugu belirtilmektedir. Sehir özellikle M.S. 2. ve 3. yüzyillarda olmak üzere Roma egemenligi altindayken büyük bir gelisme göstermistir. Bugün ayaktaki kalintilarin hepsi Roma dönemi ve sonrasina aittir. Kent 8. yüzyilda Arap akinlarindan etkilenen sehir Selçuklu dönemiyle Türk egemenligine girmistir.Amfi Tiyatrosu:
Aspendos`ta Türkiye`nin en iyi korunmus tiyatrosu bulunmaktadir. Imparator Marcus Aurelius zamaninda Theodoros`un oglu Mimar Zeno tarafindan yapilmistir. 2. Yüzyilda insa edilen Aspendos Tiyatrosu 17.000 kisilik olup, günümüzde ayakta kalmis ve en iyi korunmus anfi tiyatrodur. Mimarisi sayesinde sagladigi mükemmel akustik günümüz için bir sirdir. 13. yüzyilda Selçuklar yapiyi kervansaray olarak kullanmis ve tipik Selçuklu mimarisi tarzinda bir kemerle yapinin kuzey tarafini saglamlastirmislardir. Günümüzde çesitli konser, senlik, festival ve yagli güreslerde kullanilmaktadir.