Uzayda kurulması planlanan ilk uzay ulusu için gönüllü katılımcılar aranıyor.Aerospace International Research Center (AIRC) dünyanın ilk uzay ulusu olacak olan Asgardia projesini açıkladı.

Paris’te düzenlenen bir basın açıklamasında proje lideri Dr. Igor Ashurbeyli planın yasal ve bilimsel amaçlarından bahsetti.Filmleri aratmayacak bir isme sahip olan Asgardia için Dünyalıların katılımı bekleniyor.

LOG'da yer alan habere göre ismini İskandinav mitolojisinden alan Asgardia, projenin arkasındaki felsefeyi temsil etmesi için seçilmiş.

İskandinav mitolojisindeki Asgardia (Asgard) Odin tarafından yönetilen ve evrenin en yüksek seviyesinde bulunan dokuz alemden biri olarak geçiyor.

Tabii 2017’de gönderilmesi planlanan bu uzay istasyonunun içinde “gerçekten” insanlar yaşamayacak. Proje daha çok bilimsel, yasal ve teknolojik bir deney olarak görülebilir.

Yani gerçek bir Elysium için daha vakit varPlanlanan projenin detaylarına göre Asgardialılar kendi ülkelerinde kalmaya devam edecek ancak aynı zamanda başka bir ülkenin de vatandaşı olacak.

Bu ülkeden kasıt Dünya’nın etrafında dönen uzay istasyonu tabii.

Kısacası Dünya’da yaşayan çift vatandaşlığa sahip uzaylılar olabilirsiniz.
Asgardia’nın uluslararası hukuka göre bir ülke olarak kabul edilmesi ise birazcık zor gibi görünüyorKendi bölgesine ve nüfusuna sahip olması gereken Asgardia’nın diğer uluslar tarafından da bir ulus olarak kabul edilmesi şartların başında geliyor.