1931 yılında Malatya'da doğdu. 1952 yılında bir lise öğrencisiyken gazeteci Ahmet Emin Yalman'a suikast yaptı. Suikastten sonra teslim oldu ve 20 yıl hapse mahkum edildi. Vakit gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. 2003 yılında, Bursa Mudanya'da, Ayşe Yılmaz ile evlendi.

'Hürriyeti tahdit', 'istismar' ve 'ruh sağlığı bozma' suçundan bir süre hapiste bulundu. 14 Ekim 2014 tarihinde Ankara'da öldü.

ESERLERİ:

1.Çilenin Böylesi
Hüseyin Üzmez
Timaş Yayınları / Hatıra Dizisi

Düşünüyorum da: - Hapishane yıllarından bana ne kaldı? Basit bir ders:Samimi olmak... İnsan samimi olunca sonradan hata yaptığını anlasa bile pişman olmuyor.

Ben daha olayın ikinci günü hata yaptığımı anlamıştım. Bunu bizden olanlar da olmayanlar da söylüyordu. Bütün gazeteler boy boy demeçler, sütun sütun yazılarla doluydu. Nice devler bir anda küçülmüş, ufalanmış, yok olmuştu. Herkes kendine bir şey sıçramasından korkuyordu. Büyük Peygamerin ondört asır sonra bir mucizesi gerçekleşiyordu: "Bu dava garip gelmişti; garip gidecekti."

1952 yılında devrin ünlü gazetecisi Ahmet Emin Yalman'ı vuran Hüseyin Üzmez'in çilelerle örülü hatıraları...

2.Şu Bizimkiler
Hüseyin Üzmez
Timaş Yayınları / Hatıra Dizisi

Görünüşte bizden pek farklı olmayan insanlar... Bizim gibi yemişler, içmişler, sevinmişler, üzülmüşler. Evlenip çoluk çocuğa karışmışlar. Manevi iklimler içinde beşeri meselelerden kendilerini tecrid etmemişler. Hiçbiri melek değil... Ama onlar gelecek nesillere ışık olabilmek ve resmi, gayriresmi ideolojilerin her türlü tuzağından bir sonraki nesilleri koruyabilmek için bütün şimşekleri, hiddetleri üzerlerine çekmişler. Tıpkı paratoner gibi. Her biri gerçek bir kahraman... İşte bu eserde kitaplardan tanıdığınız pek çok kişiyi beşeri yönleri ile de bilecek ve öylece seveceksiniz.

3.Malatya Suikasti
Hüseyin Üzmez
Timaş Yayınları / Hatıra Dizisi

"...Sorulmasını hiç istemediğim iki soru var: Birincisi "Ne zaman doğdun?"; ikincisi de "Ahmet Emin Yalman'ı niye vurdun?.." Birincisine cevabım çok basit oluyor: "Hiç mezarlık görmediniz mi?" diyorum. "Şu tarihte doğdu, şu tarihte öldü, ruhuna Fatiha..." İşte hepsi bu kadar!.. Ahmet Emin Yalman'ı niye vurduğuma gelince... Onu anlatmak, vurmaktan daha zor! Dışarıdan bakılınca, olay son derece basit: Bir genç, bir gazeteciyi vurmuş. Hepsi bu kadar... Halbuki öyle mi? Bir kurşun attık, 43 yıldır hala yere düşmedi.Cumhuriyet'ten sonra birçok büyük olay yaşandı. Şeyh Said isyanı, Dersim ayaklanması, Menemen hadisesi... Bunların hiçbiri Malatya Suikastı kadar büyütülmedi..."