Günün Sözü DamlaPenia.
Her şey neye layıksa ona dönüşür. -Mevlana
Etiket Listesi

Like Tree1Beğeniler
  • 1 Post By Damla
Seçenekler
Seçenekler
Stil
Jön TüRk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi
14 Şubat 2015
Bulunduğu yer
Başkent
Mesajlar
33.815
Seslenildi
2159 Mesaj
Etiketlendi
342 Konu

Standart Sıfırın Tarihçesi

15 Mayıs 2015
1

Matematik alanında yokluğun göstergesi ve tek başına değeri olmayan rakam sıfır’dır. Sembolik olarak sıfıra matematikte yer verilmiştir. Pozitif ve negatif sayıların tam ortasında bulunmaktadır. Çarpma işleminde sıfırın kullanılması çarpan rakamın kaç olursa olsun sıfır olduğundan dolayı sonuç sınıf olacaktır çarpmada yutan eleman olarak adlandırılmıştır. Toplama işleminde de toplandığı sayı yine aynı olur ve etkisiz eleman olmaktadır.


Sıfır’ın bulunması M.Ö. 700-500 yılları arasında Mezopotamyalıların astronomi ile uğraşan kişiler tarafından bulunduğu gösteriliyor.

M.S. 2. yüzyılda Yunanlılar Batlamyos’un astronomi ile ilgilenirken sıfır yerine geçecek boşluk temsili işaret kullandı. Sıfır tarihte ilk olarak Hint matematiğinde ortaya çıktı. Hint dünyası bugünkü sıfır işaretini kullanmaya başlayarak hesaplamalarına dahil etmiştir.

İslam dünyasında matematikçi olan Harezmi dokuz rakamla birlikte sıfırın kullanımı aritmetik işlemler yapılışının eserini yazdı. Eser Viyana Saray Kütüphanelerinde yer aldı. Kendi el yazısını taşıyan eser 1143 tarihinde yazılmıştır. Cebir kurucusu olan Haremi daha sonra Latinceye çevirerek tüm bilim dünyasına sundu. M.S. 1100 yıllarında Avrupa bilim dünyası sıfırı kabul etmiş ve kullanmaya başlamıştır.

Sıfır yokluğun belirtisi olmuştur. Başlangıç noktası olarak tanımlandı. Rakamlar belli bir seviyeden doğru ilerlemeye başladı. Kullanımı rakım hesaplamalarında deniz seviyesinin belirlenmesinde aktif olarak gösterim yapmıştır. Tamsayılarda sıfır ne pozitif nede negatif kabul edildi. Sıfır bir boşluk ve yok sayı olarak kabul edilmiştir.

Bunu hiç unutma Evlat ! Batı hiçbir zaman uygar olmamıştır ve bugünkü refahı;devam edegelen sömürgeceliği ,döktüğü kan,akıttığı gözyaşı ve çektirdiği acılar üzerine kuruludur . . .

Aliya İzzetbegoviç


To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Mezarkabul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi
08 Şubat 2015
Yaş
43
Mesajlar
4.274
Seslenildi
357 Mesaj
Etiketlendi
16 Konu
Ruh Hali
Fine
Standart Cevap: Sıfırın Tarihçesi
16 Mayıs 2015
2
Konu mevcut http://www.forumunuz.com/matematik/2...-gelisimi.html
Kaç para, kaç yalan; bedeli nedir yaşamanın?
Damla - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi
15 Aralık 2014
Bulunduğu yer
İzmir.
Mesajlar
45.994
Seslenildi
8368 Mesaj
Etiketlendi
235 Konu
Standart Cevap: Sıfırın Tarihçesi
16 Mayıs 2015
3
Konu Tekrarı.
Kilit.
Cookie bunu beğendi.

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.Years and years.
Konuyu 1 kişi okuyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)
 
Seçenekler
Stil

Benzer Konular
Konu
Konuyu Başlatan
Forum
Cevaplar
Son Mesaj
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.