Günün Sözü DamlaPenia.
Her şey neye layıksa ona dönüşür. -Mevlana
Etiket Listesi

Seçenekler
Seçenekler
Stil
Jön TüRk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi
14 Şubat 2015
Bulunduğu yer
Başkent
Mesajlar
33.815
Seslenildi
2159 Mesaj
Etiketlendi
342 Konu

Standart Köln katedrali - Almanya

21 Nisan 2015
1

Köln katedrali (almanya)
Almanya'nın Köln şehrinde, Ren nehri kıyısında yeralan Köln Katedrali, dünyanın en önemli yapılarından biridir. 1248 yılında inşasına başlanan katedral 632 yıl sonra, 1880'de tamamlanmıştır.

Katedralin uzunluğu 144, genişliği 86 metredir. Ana salon 43 metre yüksekliktedir. Cephedeki iki kule 157 metredir. Bunlardan daha yüksek katedral kulesi yoktur. Üst kısımdaki galeriye 509 basamaklı bir merdivenle çıkılır. Çan kulesinde 9 büyük çan vardır. Çanların biri 24 ton, bir diğeri 11,2 ton, bir diğeri de 6 ton ağırlıktadır.


Katedral 8000 metrekarelik bir alanı kaplar. Kullanılan iç alan 6166 metrekaredir. Çatısının yüzölçümü 12.500 metrekareyi aşar.

Gotik stilin bir harikası sayılan bu katedraldaki vitrayların yüzölçümü 10.000 metrekareyi aşmaktadır. Hepsi anlamlı desenlerle kaplı olan vitrayların bir kısmı Ortaçağa, bir kısmı Yeniçağa aittir. Fakat katedral bütünüyle bir ortaçağ eseri sayılmaktadır.

Dünyanın en büyük katedrali olan eseri korumak için Almanlar devamlı olarak çalışan 70 kişilik bir ekip kurmuşlardır. Bunlardan 36'sı heykeltıraş ve mermer ustası, 10'u vitray ustası, 6'sı idareci, diğerleri de çeşitli uzmanlardır. Köln Katedrali her gece projektörlerle aydınlatılmaktadır.


__________________

Bunu hiç unutma Evlat ! Batı hiçbir zaman uygar olmamıştır ve bugünkü refahı;devam edegelen sömürgeceliği ,döktüğü kan,akıttığı gözyaşı ve çektirdiği acılar üzerine kuruludur . . .

Aliya İzzetbegoviç


To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Farkedmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi
13 Nisan 2016
Bulunduğu yer
Tel'aran'rhiod
Mesajlar
20.014
Seslenildi
1781 Mesaj
Etiketlendi
96 Konu
icon29 Cevap: Köln katedrali - Almanya
12 Eylül 2017
2
Köln ya da biz Türklerin daha çok Dom Katedrali dünyanın en önde gelen tarihi yapıtları arasında yer almaktadır. Avrupa Birliği’nin kurucu üyeleri arasında yer alan Almanya’nın önde gelen şehirlerinden Köln’de yer alan bu eser, günümüze dek ayakta kalmayı başarmıştır. Avrupa’nın en değerli eserleri arasında yer alan Dom Katedrali, bir Katolik kilisesi olarak hizmet vermektedir. Aynı zamanda da müze hüviyeti de bulunan Dom Katedrali, Almanya’nın en eski kiliseleri arasında yer alır. Almanya’nın Köln şehrinde yer alan Dom Katedrali, bir Roma Katolik kilisesi olması sebebiyle de bölgenin tarihi açısında ciddi hikayeleri de beraberinde barındırmaktadır. Yapımı yüzyıllar süren bu tarihi yapıt halen günümüze dek ayakta kalmayı başarmış çok önemli eserlerdendir. Resmi olarak 1248 yılında yapımına start verilen Dom Katedrali, tam olarak 225 yıl gibi oldukça uzun bir sürede tamamlanabilmiştir. Döneminin en önemli yapıtları arasında yer alan Dom Katedrali, tarih boyunca iki kez restore edilmiştir. Dünyanın en görkemli katedralleri arasında sayılan Dom Katedrali, Almanya’nın Köln şehrinin simgesi konumundadır. Bunun haricinde Almanya için de son derece önemli olan bu eser, tarih boyunca çok sayıda ziyaretçiyi ağırlamıştır.

Gotik tarzda inşa edilmiş olan Dom Katedrali, bu tarzın en önemli örneği olarak kabul edilir. Dönemin kasvetini de son derece üzerinde taşıyan Dom Katedrali, dünyanın en önemli yapıları arasında yer almaktadır. Yapım çalışmalarına 1248 yılında başlanılsa da söz konusu projenin çok zor olması onun 225 yılda tamamlanmasına neden olmuştur. Bu anlamda 1248 yılında startı verilen yapım çalışmaları ancak 1473 yılına gelindiğinde tamamlanabilmiştir. Uzun yıllar boyunca başarılı bir şekilde ayakta kalan Dom Katedrali, 1840’lı yıllarda Almanya İmparatorluğu tarafından restore edilmeye başlanmıştır. Bu restorasyon yaklaşık olarak 40 yıl boyunca devam etmiş ve 1880 yılında tamamlanabilmiştir. I. ve II. Dünya Savaşlarından başarı ile çıkmayı bilen Dom Katedrali, II. Dünya Savaşı sonrasında tekrardan restore edilmiş ve 1950 yılında başlayan restorasyon çalışmaları tam 55 yıl sürmüştür. Bu anlamda ikinci restorasyon çalışmaları da ancak 2005 yılında tamamlanabilmiş ve Dom Katedrali, günümüzdeki şeklini almıştır.

Mimarisine sadık kalınarak inşa edilen Dom Katedrali, tam olarak 144,5m yüksekliğindedir. Genişliği 86,25m olan Dom Katedrali, 11 adet çana sahiptir ve çanlar halen aktif olarak çalışmaktadır. Yüksekliği 144,5m olan Dom Katedrali, kule yüksekliği ise 157m’dir ve iki adet kule bulunmaktadır. Dünyanın en önemli eserleri arasında yer alan Dom Katedrali, 1880 ile 1889 yılları arasında dünyanın en yüksek yapısı konumunda idi. UNESCO tarafından da dikkatleri üzerine çeken Dom Katedrali, 2005 yılında UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne de dahil edilmiş ve böylece dünyanın en değerli ve korunması gereken eserleri arasında yerini almayı başarmıştır.
Konuyu 1 kişi okuyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)
 
Seçenekler
Stil

Benzer Konular
Konu
Konuyu Başlatan
Forum
Cevaplar
Son Mesaj
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.