Tapınağın üzerinde bulunduğu Miya adasına, adadaki geyikleri korkutmamak maksadıyla köpekler alınmıyor.


Adanın en yüksek noktası olan 530 metre yüksekliğindeki Mi Dağı’nın manzarası görülmelidir.

Sahilden uzak bir noktada yer alan bir platformdaki Noh Tiyatrosu, Japonya’nın en eski tiyatrosudur.1568 yılında yapılmış ve daha sonra restore edilmiştir.

Japonya’nın en ünlü kapısı olan kırmızı ahşap “torii” Hiroşima’nın yakınında yer alan Miya Adası’ndaki Itsukuşima Tapınağı’ndadır.

1875 yılında yapılan kapı, 16 metre uzunluğundaki iki sütunun üzerinde yer alan 23 m’lik ahşap kemerden oluşur.Kapının ardında yer alan ahşap tapınaklar yüksek direklerin üzerine yapıldığı için suyun üzerinde yüzüyormuş gibi görünür.

Ana tapınak, Japon yerel inanışının büyük tanrılarından Fırtına Tanrısı Susanovo’nun kızları, üç Şinto tanrıçasına adanmıştır.Diğer binalarda ise dua, arınma ve sunuş salonları, geleneksel Şinto dansı için ayrılmış bir bölüm, Susanovo’nun oğlu Okinonushi için yapılmış bir tapınak ve bir başka tanrı olan Tenjin için bir tapınak bulunmaktadır.Koydaki yapılar birbirine kapalı yollarla bağlıdır, tüm binalar ise sahile kırmızı renkte bir köprü ile bağlıdır.Miya Adası kutsal bir adadır.Bu yüzden yüzyıllardır bu adada kimse ölmemiş veya hiç kimse doğum yapmamıştır.Hamile kadınlar, hasta ve yaşlılar ana adaya geçmek zorundadır.Ölenlerin mezarları ise hala ana adadadır.

Küllerinden Doğan Anka

6 Ağustos 1945’te saat 08:15’te ilk atom bombası 6.5 km’lik bir alanı haritadan sildi.İlk alanda ölenlerin sayısı yaklaşık 250.000 civarındadır ve bu sayı artmaya devam etmiştir.

Miya Adası yakınında yer alan Hiroşima, 1949 yılından bu yana büyük bir gelişme göstermiştir ve şu anki nüfusu bir milyon civarıdır.Patlama sırasında harabeye dönen Hiroşima Sanayi Odası olduğu gibi bırakılmıştır.Günümüzde burası “Atom Bombası Kubbesi” olarak bilinmektedir.Eski şehrin merkezinde yer alan Barış Parkı günümüzde Barış Anıtı Müzesi’dir.

Alıntı