Instagram’da çok kritik değişim rüzgarı başladı

Üç gün önce Facebook’un karanlık mod projesi üzerinde çalıştığını kendi internet sitesinden bildiren ünlü blogger Jane Manchun Wong, bu sefer de Instagram hakkında konuştu. Wong, Instagram’ın Hikayeler ve Boomerang için birçok değişikliği test ettiğini yazdı.

Instagram Boomerang için hangi yeni seçenekleri getirecek?

Instagram’ın mobil versiyonu için hazırlanan güncellemeleri deneyen Instagram geliştiricileri, Boomerang’ın işlevselliğini ve Hikayeler bölümünün gösterim şekillerini inceliyor. Jane Manchun Wong’un yazdığı üzere 6 yeni Boomerang modu üzerinde çalışılıyor:

— Classic: Şu an mevcut olan Boomerang modu

— Hold: İlgili görseli her döngünün sonunda duraksatır

— Dynamic: İlgili görselin döngüsü bittikten sonra onu birkaç kez titretir

— Slowmo: Şu an mevcut olan Boomerang modunun daha yavaş hali

— Duo: Slowmo modundan daha hızlı ancak mevcut olan klasik Boomerang modundan daha yavaş

— Duo 2: Klasik moddan biraz daha hızlı

Instagram Hikayeler cephesinde neler değişecek?

Bunun dışında kullanıcılara güzel bir esneklik sağlayan Hikayeler, kullanıcılara kendi görsellerini bir sıra halinde profilleri üzerinden paylaşmalarına olanak tanıyor. Bu görselleri diğer kullanıcılar da görebiliyor. Hikayeler kısmında bulunan görsellerin süresi sadece bir gün.

Bu bağlamda, Hikayeler bölümünün de 6 yeni görünümü var. Bu görünümlerin tamamı, yukarıda gördüğünüz galeride yer alıyor. Wong’a göre bunlar artık bütün kullanıcılar için yayınlanmaya hazır.

Buna ek olarak, Hikayeler’de kullanılması planlanan yeni kamera modları için farklı simgeler bulunacak. Aşağıdaki görselde görüldüğü üzere 5 farklı mod bulunuyor. Bu modlar sırasıyla şöyle:

— Focus | Odaklanma

— Layout | Mizanpaj

— Music | Müzik

— Stopmotion | Tek görselli hareket

— Superzoom | Süper yakınlaştırma

Instagram Yorumlarını Paylaşma Dönemi Başlıyor

Instagram’ın nihayet herhangi bir yorumun paylaşılması adına kullanıcılara bir yol sağlamaya çalıştığını söyleyen Jane Manchun Wong’un söylediği doğru çıkarsa bundan böyle “yanıtla” seçeneğinin yanında bir de “paylaş” seçeneği yer alacak.

Ayrıca bildirimler üzerinde de alternatif yollara başvuran Instagram, bir kullanıcının önemsediği olayların yer aldığı bildirimler kategorisini başka kategoriler tarafından savunmasız bir şekilde bırakabiliyor. Zira bir kullanıcı pek de ilgilenmediği başka kategorilerle de muhatap olabiliyor.

Bunu değiştirmek isteyen fotoğraf paylaşım sitesi, kullanıcıya bağlı olarak, sadece belirli bildirimler kategorisini göstermeye hazırlanıyor. Karar, hesap sahibine ait olacak. Değişikliklerin son ayağında ise Instagram’ın içerisinde bulunan uygulama ve internet sitesi ayarları var.

Instagram, kendisini yalnızca mobil cihazlar aracılığıyla kullanan kullanıcı sayısı arttıkça uygulama ve internet sitesi ayarlarını kendi bünyesine getirmeye çalışıyor. Sosyal medya mecrasının amacı, etkin ve süresi dolmuş olan resmi üçüncü parti yazılımlarını ve internet sitelerini yönetmeyi kolaylaştırmak.