Kadınları Anlamak İsteyen Erkeklere Öneriler


Erkekler her konuda mantıklarını otomatik olarak devreye sokma alışkanlığına sahiptirler. “Her durumun bir çıkış yolu vardır, her zaman bir çare buluruz” gibi mantık cümleleriyle hareket etmek çok yaygın bir alışkanlıktır. Kadını anlamak için mantığın yanında duygular konusunda gelişmek gerekir. “Ben duyguları zaten biliyorum. Eşim ne zaman üzüldü, ne zaman sinirlendi hepsini biliyorum” diyen erkek, eşinde gördüğü duyguları doğru isimlendirse de, eşiyle empati yapamaz. Onu hissedemez. Duyguları isimlendirmek ve “Eşim şimdi üzüldü” ya da “Eşim öfkelendi” demek basit bir iştir. Zor olansa, eşin olumsuz duygular hissettiği anlarda onu anladığınızı hissettirmek, yanında olduğunuzu hissettirmek ve bu yaptıklarınızla onun daha iyi hissedebilmesi için destek olmanızdır. Bunu da mantıktan duyguya geçiş yaparak sağlayabilirsiniz. Mantıktan duyguya geçiş otomatik bir şekilde gerçekleşmez. Sadece mantıkla hareket etme alışkanlığınızın farkında olmanız başlangıç için önemli bir adımdır. Eşinizi üzgün gördüğünüzde klasik mantığınızla “Hayatta her şeye sahip. Niye üzülüyor ki? Üzülmesi için hiçbir mantıklı bir sebep yok” demek yerine onun duygularını hissetmeye çalışın ve onu anlamak için çaba gösterin. Düz mantıkla gitmek, eşinizi ve onun duygularını anlamanızı imkansız hale getirir.
Dinliyormuş Gibi Yapmayın, Eşinizi Gerçekten Dinleyin

Kadın konuşurken eşi dinlemelidir. Kadınların büyük bölümü, eşi konuşurken onu dinlemeye gayret eder. Gerçekten de kadınlar biz erkeklerden daha iyi ve daha saygılı dinleyicilerdir. Kadınlardan bu konuda öğrenmemiz gereken çok şey olduğunu düşünüyorum.

Konuşurken dinlenmediğini anlamak çoğumuz için kolaydır ve kadınlar da eşlerinin kendilerini dinlemediğini kolayca anlarlar. Erkeklerin bir bölümü eşleri konuşurken hiçbir zaman dinlemezler. Bu erkeklerin ilişkileri ciddi problemlerle, ayrılık ve boşanma riski ile karşı karşıyadır. Bazı erkeklerse önemli olduğuna inandıkları sözleri dinlerken, önemsiz gördükleri sözlere kulaklarını kapatırlar ve dinliyormuş gibi yaparlar. Bu ikinci grupta ilişkiler daha dengelidir ancak kadının “dinlenmediğini anlaması” ve “önemsenmediğini hissetmesi” beraberinde değersizlik hislerini getirir. Eşinizin hangi davranışınızla ne hissedeceğini bildiğinize göre, özellikle onu iyi hissettirecek davranışları hem eşiniz, hem de ilişkiniz için yapın.


Kopmayın, Bağlanın

Erkek psikolojisi için de bağ kurmak önemli bir ihtiyaç olmasına rağmen, kadınlar eşleriyle ilişkilerindeki bağın güçlü ve sarsılmaz bir bağ olduğunu hissetmeye ihtiyaç duyarlar. Bazı erkekler, kendi kendilerine yaşadıkları bir hayat kurarak ve eşle çocukları o hayatın dışında bırakarak kopuk bir hayat sürerler. Dahası bu erkekler, yaptıkları normalmiş gibi “Ne yaptıysam mutlu edemedim” derler. 20 yıllık evliliğinde çocukları da olmasına rağmen başka kadınlarla da evlilik yapan erkeğin bu davranışları eşten kopuk davranışlardır. Bu davranışlar bağları koparan ve eşten uzaklaştıran davranışlardır. İkinci evlilik, üçüncü evlilik gibi gereksiz konulara yönelmek yerine eşe bağlanmak, bağı güçlendirerek eşe ve çocuklara odaklanmak hem evlilik ilişkisinin gelişimi açısından çok önemlidir, hem de eşinizi anladığınızı gösteren önemli bir kanıttır.