Ne kadar sağır olduğunuzu anlamak için bu testi yapın


Harvard Üniversitesi'nde, psikoloji bölümü müzik bilimini incelemek için yeni bir laboratuvar açtı. Gelecekte pek çok ilginç araştırmaya öncülük edeceğinden emin olmakla birlikte, bu haberin en önemli özelliği Müzik Laboratuvarı'nın genel halkın çeşitli müzik sınavlarını yapıp araştırmalara katkıda bulunabileceği bir vatandaş bilim platformu yaratmasıdır.


1. Ne kadar sağırsın?
Bir dizi zil sesini dinleyin ve ardından en son zil sesinin yukarı mı yoksa aşağı mı olacağını mümkün olduğu kadar çabuk göstermeye çalışın. Birçoğu kolaydı, ancak ton farklarından bazılarını ayırt etmek çok zor olabilir. Bu en sevdiğim sınavlardan biri çünkü ton dilini konuşmama rağmen çok fena yaptım.

2. Onu yapan kültür hakkında hiçbir tecrübeniz olmasa bile, hangi kullanıldığını söyleyebilir misiniz?
Bilmediğiniz bir şarkının klibini dinleyin ve şarkı söylemek, dans etmek, hastaları iyileştirmek, bir bebeği rahatlatmak veya sevgiyi ifade etmek için kullanıldığını belirtin. Klipler arasında Hindistan'dan ninniler, Polinezya'dan aşk şarkıları ve Oklahoma Pawnee kabilesinin şifa şarkıları yer alıyor.

3. Kim dinliyor?
Bir bebeğin veya bir yetişkinin klibi dinleyip dinlemediğine karar vermelisin. Bu en kolayıydı, çünkü bazıları açıkça İngilizce ninnilerdi.

4. Synthesizer (Sentezleyici) oyunu
Bu biraz daha karmaşık. Bir şarkının synth versiyonunu duyun, daha sonra amacını anlamaya çalışın, ardından orijinalle karşılaştırın ve ikisinin ne kadar yakın olduğunu değerlendirin.