Polen Alerjisi - Polen Alerjisi Belirtileri - Polen Alerjisi Tanısı

Hava yollarında daralma olduğunda;

Öksürük (genellikle kuru tipte yani balgamsız),

Nefes darlığı

Göğüste baskı hissi ve

Hırıltılı-hışıltılı solunum gibi belirtiler ile ortaya çıkar.

Bu belirtiler başka hastalıklarda da olabilir. Bu nedenle yakınmalardaki belirli özellikler çok önemlidir:

Yakınmalar tekrarlayıcıdır, nöbetler halinde gelir

Genellikle gece ve/veya sabaha karşı ortaya çıkar

Kendiliğinden veya ilaçlarla kaybolur

Bazı etkenler yakınmanın tekrar ortaya çıkmasına neden olur (alerji, ilaçlar,

egzersiz, soğuk hava, tahriş edici kokular, gribal infeksiyonlar)

Mevsimsel değişkenlik gösterebilir.

Vücudumuzda allerjik reaksiyonların oluşmasına neden olan maddelere “allerjen” denir. (polen, küf, toz, hayvan tüyü, akarlar v.b.) Allerjenler hedef organlarda (akciğer, burun ve gözlerde) bir takım biyokimyasal reaksiyonlara, salgılara neden olurlar, bunlardan biri de histamindir. Histamin vücut sıvılarının damarlardan dokulara sızmasına neden olur. Bu davücutta genel kaşıntı, gözlerde yaşarma, kızarıklık, burunda tıkanıklık ve akıntı, akciğerde ise nefes darlığı, sekresyon artışı, öksürük, hırıltı vb. belirtilere neden olur.

Her bitki için polen yayma dönemi farklıdır. Ağaç polenleri genellikle şubat-mart, çim polenleri nisandan temmuz ortasına kadar, yabani ot polenleri ise yaz sonu ve genellikle sonbaharda ortaya çıkar.

Allerji tanısı klinik ile uyumlu pozitif test sonuçları varlığında konulur. Bu amaçla yapılan en sık pratik, ağrısız ve çabuk sonuç veren deri testleri kullanılmaktadır.

Polen Alerjisinden Korunmak İçin

Hassas olduğunuz bitkinin polen yayma döneminde dışarı çıkmamaya çalışın, açık havada spor yapmayın. Güneş gözlüğü kullanın, eve geldiğinizde burun ve gözlerinizi su ile yıkayarak yapışan polenleri uzaklaştırın. Mümkünse her gece saçlarınızı yıkayın (saçlarınızdan dökülecek olan polenleri solumamak için). Evinizi öğleden sonra havalandırın, sabah saatlerinde pencere açmayın. Ev içi havanın temizlenmesinde hepa filtreli hava temizleyici kullanabilirsiniz. Polen mevsiminde, çamaşırlarınızı eviçinde kurutun. Otomobiliniz ile seyahat ederken camları kapalı tutun ve aracınızın polen filtresini ilkbaharda sık değiştirin.