İnşaat mühendisliği mezunları mezun olduktan hemen sonra iş başvurularından bulunabileceği gibi bazı kriterleri sağlayacak çeşitli kurslara katılıp çeşitli sınavlarla puan elde edip farklı iş alanlarına da başvurabilirler. Bu yazımda sizlere inşaat mühendisliği iş imkanları hakkında bahsedeceğim.Peki, inşaat mühendisleri için iş imkânları nelerdir?İnşat mühendisliği mezunları gerekli not ortalamasını sağladıkları takdirde üniversitede kalarak akademisyenlik hayatına atılabilirler.
Üniversite bittikten sonra 2,50 ve üzeri not ortalaması, YDS dil puanı ve Ağırlıklı Lisans Üstü Sınavı ( ALES ) asgari 70 puana sahip olanlar ÖYP ( Öğretim Görevlisi Yetiştirme Programına ) katılarak öğretim görevlisi olabilirler.
İnşaat mühendisleri özel şirketlerde proje ofislerinde proje çizme işleri ile istihdam edilebilirler.
İnşaat mühendisliği iş imkânlarından birisi de yapı denetim firmalarında yapı denetim görevlisi olarak çalışmaktır.
İnşaat mühendisleri özel şirketlerin yol, su, demir yolu, baraj, köprü, tünel, bina veya alt geçit şantiyelerinde kontrol mühendisi, şantiye şefi olarak çalışabilirler.
İnşaat mühendisliği mezunu olup İnşaat mühendisi unvanını almaya hak kazananlar kursa gidip yılda ki defa yapılan İSG sınavından 70 ve üzeri puan alarak C sınıf İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı olarak sahalarda, fabrikalarda, büyük binalarda ve şantiyelerde İSG uzmanlı olarak çalışabilirler.
İnşaat mühendisleri aldıkları YDS ve KPSS puanı ile tüm devlet kurumlarında inşaat mühendisliği, müfettişlik, müfettiş yardımcılığı, uzman, uzman yardımcısı gibi kadrolara girebilir ve kamu görevlisi olarak çakışabilirler.
İnşaat mühendisleri belediyelerde, belediye şirketlerinde ve bazı kamu kurumlarında sözleşmeli mühendis olarak çalışabilirler.
İnşaat mühendisleri yapı malzemeleri ürene fabrikalarda, taş ve maden ocaklarında, beton santrallerinde ve çimento santrallerinde denetim mühendisi olarak çalışma şansına sahiptirler.
İnşaat mühendisliği mezunları kendi proje ofisini açabilir, kendi yapı denetim şirketini veya inşaat şirketini kurup özel piyasadan iş alabilirler.
İnşaat mühendisliğibölümünden mezun olanlar çok az bir ihtimalde olsa, sözleşmeli öğretmen olabilir, dershanelerde matematik, fizik ve geometri derslerinegirebilir, özel İngilizce ve mühendislik dersleri kurları verebilirler.
İnşaat mühendisliği için en son iş imkânı sanırım yapmak isteyip istedikleri konusunda bilgimiz olmayan farklı bir meslek ve iş ile uğraşmak olacaktır.


alıntı,mühendisbeyinler.net